Bumbar Dolması Tarifi – Nasıl Yapılır?

Bumbar dolması Güneydoğu Anadolu bölgesi meşhur yemeklerindendir. Kokoreç sevenlerin mutlaka çok seveceği leziz bir yemektir. Küçükbaş hayvanın, tercihen koyun ince bağırsağından yapılır. Bumbar, içi dışına çevirilerek soğan ve bol tuz ile ovalanır, iyice temizlenir.

Yarım saat kadar bu karışımın içinde bekletilir. Bu işlemden sonra bol su akıtılarak iç ve dış kısım son kez temizlenir. Ayrı bir tavada soğan, karaciğer, pirinç, nane, pulbiber, karabiber biraz kimyon, tuzdan oluşan bumbarımızın harcı karıştırılarak zeytinyağında biraz kavrulur.

Hazırlanan harcımız bumbarın içine doldurulur ama fazla sıkı olmamasına dikkat edilmeli aksi halde pişerken pirinçlerin şişip bumbarın patlamasına neden olabilir. Bumbarın ucu temiz bir iple dikip kapatılır.

Tencereye bumbar oturtulur, üstünü örtecek kadar su ilave edip yaklaşık 1,5 saat pişirilir. Pişen bumbar dolmamız az bir zeytinyağı ile tavada kızartılarak servis edilir, ağız tadıyla yenir.

Afiyet olsun..

Gönderen: Saadet Köse

6 Comments

  1. bunbar dolması çok ilginç demek ki bilmediğimiz tatmadığımız çok şeyler varmış saadet hanıma bu güzel tarifi için çok teşekkür

  2. her zaman yaparim ama ciger yerine kiyma koyuyorum bence bana gore baskalarinin zevkine agiz tadina bir sey diyemem daha guzel oluyor .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.