Elif Bilgin Kimdir

Bu gün sizlere gururlarımızı okşayacak bir bilgi paylaşmak istiyorum. Genç bir bilim kadını adayından. Henüz 16 yaşında olmasına rağmen büyük işler başaran bir kızdan bahsetmek istiyorum. Aynı zamanda bu gururumuza sebeb olan Elif Bilgin’den bahsetmek istiyorum.

elif bilgin
16 yaşında bir türk kızı Google Bilim Fuarı 2013′te finale kaldı. Henüz 16 yaşında olmasına rağman yaşından büyük işler başaran bu gurur vesilemiz Elif Bilgin. Umarım güzel Türkiyemiz bu genç mucidimizin kıymetini bilir de elinden kaçırmaz. Biliyoruz ki malesef Türkiye’den çok fazla beyin göçü olmaktadır.
Elif Bilgin henüz lise ikinci sınıf öğrencisi. Plastiklere oranla çevreye duyarlı ve kısa sürede yok olabilen biyoplastik maddesinin nasıl üretildiğin merakıyla yola çıkan Bilgin istediğine ulaşmayı başarmış. Çağımızda artık birşeyler yapma zamanı geldi geçiyor bile. Böyle giderse dedelerimizin bizlere bırakmış olduğu dünyayı torunlarımıza demiyorum çocuklarımıza bile bırakamayacağız bu gidişle. Herşey doğaya zararlı. Bu hassasiyeti sebebiyle de kutlamadan edemeyeceğim Elif bilgin’i.

elif bilgin

Elif Bilgin araştırmaları neticesinde bu çevreye duyarlı plastiklerin pateteslerden yapıldığını öğrenmiş. Neden kullanılmış bir atıktan değilde patetesten sorusuna yanıt bulmak için çabalamış Elif Bilgin.
İçinde nişasta ya da selüloz olan maddeleri araştıran Bilgin aradığı maddenin muz kabuğu olduğuna karar vermiş.
Elif Bilgin gelecekte ABD’de tıp eğitimi almak istiyor. Aynı zamanda araştırmalara ağırlık vermek istiyormuş.
Elif projesi ile 90 finalistten aynı yaş grubundaki 30 kişi arasından seçilmiş. Daha sonra son 15 finaliste (15 Global Finalist) seçilmiş. Aynı zamanda bir de Jüri Özel Ödülü’nü almış, Scientific American’ın sponsorluğunu yaptığı 50 bin dolarlık “Science in Action” ödülünü kazanmış.
Kendisini kutluyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. Yolun açık olsun Elif. Gelecekte adından çokça söz ettir.
elif bilgin kimdir,elif bilgin kim,elif bilgin,elif bilgin hakkinda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.