İslam’ın Emrettiği Güzel Huylar

İslam’ın Emrettiği Güzel Huylar
İslam dinin emrettiği güzel ve yasakladığı kötü huylar vardır. Biz size güzel huyları sıralamaya karar verdik. İnsan yapması gerekenleri, üstüne düşen görevleri bildiği sürece kötü huylardan sakınacaktır. Bunlar az gibi görünsede detaylara vurulduğunda, hayatta kapladığı yer ve zaman hesaplandığında aslında ne kadar çok olduğunu anlayabilirsiniz. Ve bu güzel huyları hayatınızda aktif olarak uygulamak ise hem size mutluluk verecek hem de huzur. Ayrıca sizdeki bu pozitif dalgadan çevrenizdekiler de olumlu yönden etkilenecektir.

 

Fedakarlık
Dinimiz insanlar için kendimizden fedakarlıklarda bulunmamızı ister. Fedakarlıkta bulunmak güzel huylardan biri olarak sayılmaktadır.

Güzel Söz Söylemek
Güzel bir söz tıpki bir ağaç gibidir, kökü sabit, dalı ise göktedir. Karşınızdakine güzel söz söylemek onu mutlu eder.

Misafir Ağırlamak
Tanrı misafiri diye bir tabir vardır. Evinize kim olursa olsun, hangi mevkide, yaşta, görünüşte olursa olsun, onu ağırlamak bir müminin görevidir.

Başkalarının Eksik ve İhtiyaçlarını Tespit Etmek
Başkalarına ayrdımcı olmak için bu çok önemlidir. Ancak bu tespitlerimizi ya ona sezdirmeden halletmeliyiz. Ya da onu kırmadan ona onlatmalıyız. O zaman ki bu iş güzel huya olarak sayılır.

İyiliği Emredip, Kötülükten Sakındırmak
Çevremizdeki insanlara sürekli doğru olanın iyilik olduğunu emretmektir. Ve bu işi yaparken çevremize örnek olmak, kötülükten sakınmak gerçekten önemlidir. Bunları yaparken kötüden sakınmalı iyiye yönelmeliyiz.

35 Comments

  1. güzel ama kısa ben performans ödevi yapacaktım bu ödev için çook kısa İslam’ın Emrettiği Güzel Huylar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.