Macaristan’ın Başkenti Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasında bulunan Peşte ve Budin şehirleirnin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle Budapeşte şehri oluşmuştur.

Budapeşte şehri, ülkenin kültürel, ticari, politik ve ihracat merkezidir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte Orta Avrupa’da büyük şehirler listesinde Berlin’den sonra ikinci sıraya sahiptir. Ülkenin toplam nüfusunun beşte biri yani yaklaşık olarak 1.800.000 kişi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaşamaktadır.

Gerek coğrafi konumu gerekse tarihi eser gibi diğer albeni öğeleri ile Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer alır. Şehir Tuna Nehri’nin sağı yani batısı Buda ve solu yani doğusu Peşte olmak üzere ikiye ayrılır. Batı kısmı daha çok tarihi semtleri barındırmakla birlikte doğu kısmı olan Peşte ise iş hayatını ve kalabalık semtleri ile ön plandadır.

Şehir Osmanlı yönetimine de girmiştir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte ayrıca Tuna kıyısında önemli bir liman kentidir. Şehirde sayısı azımsanmayacak kadar Türk öğrencide yaşamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.