Mehmet Ali Birand Kimdir?

TV Programlarında sık sık gördüğünüz Brand Kimdir? Buğun sizlere Brandın Hayatını Paylaşacağım

1941 yılında İstanbul’da doğdu.
Türkiye’nin önde gelen TV yorumcularından biri olan Mehmet Ali Birand, Türkiye’nin durumu ve politikası ile ilgili 8 kitap yazmıştır. Türk Ordusu’nun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrilmişti.

Birand kariyerine 1964’te Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden Milliyet’te başlamış, 1972’de aynı gazetenin avrupa editörü olup Brüksel bürosunu açmış ardından da 1984’te Milliyet Moskova bürosunu kurmuş, doğu ve batıyı bu başkentlerden izlemişti.

Mehmet Ali Birand 1985 yılında ülkenin en popüler TV programı sayılan 32.Gün’ü başlatmıştır. 32.Gün uluslararası olayları anlatan programların öncüsü olmuş ve bugüne kadar da devam etmiştir. 32.GÜN, Türk kamuoyuna dış dünyayı açmış ve en karmaşık konuları basit bir dille anlatmaşı başarmıştır.

Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32.Gün programında dünya liderleri Mitterand, Chirac, Saddam Hüseyin, Gorbaçov, Yeltsin, Putin, Arafat, Kohl, Scroder ve Teacher Mehmet Ali Birand’ın konukları arasındadır. Türk politikacılarda düzenli olarak 32.Gün’de yer almışlardır.

Haber, yorum ve kitaplarıyla 35 yıldan fazla Türkiye’nin gözü ve kulağı olan Birand’ın uzmanlık alanı, Türkiye-AB ilişkileri, Kürt sorunu, Kıbrıs ve Türk-Yunan ilişkileridir. Bu konularda yüzden fazla Uluslararası ve yerel konferansta konuşmuştur.

TV programcısı ve yazar olarak ulusal ve uluslararası ödüller kazanan Birand, Fransa’nın “Chevalier de L’Ordre National de Merite” ünvanına sahiptir.

Mehmet Ali Birand, daha önce Milliyet ve Sabah gazetelerinde köşe yazıları yazmış, CNN TÜRK’te, Türkiye’nin Kıbırs ve AB ilişkilerini etkileyen Manşet programını hazırlamıştır. Posta’da köşe yazarlığına devam etmekte ve Kanal D’nin Haber merkezini hem yönetmekte, hem de Ana Haber Bültenini sunmaktadır. 32.Gün programı Kanal D’de devam etmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

33 Comments

 1. Devleti dolandırmak suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve ancak Belçika vatandaşlığına geçerek cezadan yırtabilmiş şahsiyete Mehmet Ali BiRAND denir!
  Ayrıca, “Türkiye Türklere bırakılamayacak kadar zengin bir ülkedir” sözünün sahibidir!

 2. Şok şok şok !!! ; bunca zamandır nasıl gizlenmiş bu olay medyadan ? aralarında çatlaklarmı oluştu diyorsunuz sizde ? Daha beter olsunlar , inşallâh kovulurda Uğur Dündar yerine geçer bundan daha iyidir , diyorum ben .

 3. Bu adam silopi nin terk edilmiş bir ermeni köyündendir. kendisi iyi derecede ingilizce fransızca kürtçe yunanca ve ermenice bilmektedir. iyi mi kötümü anlamam ama gerçek bu.

  • Demek oluyorki, cok bilgili ve herkes icin kalbinde yeri olan ADAM GIBI ADAM´dir. Ermenide olsa, kürt de olsa, türkte olsa, türkiyede ve türkiye adina dünya devletlerinin cok taktir ettigi kisiye, böyle terbiyesizce ve bilmeden, anlamadan yazilan yazilardan, o kisilerin beyinlerindeki katran karalari görüldügünden, gale almamak lazim. Cahile laf anlatmak, deveyi hendek atlatmadan zordur. Cahil olmak: bildigini degil, duyduguna inanir.

 4. Hem fikir olmasanizda adamin yaptigi buuk basari. Hangimizin o TV ekraninin onune gecme sosyal ve medyatik cesaretimiz, boylesine ciddi konularda uc kelime biraya getirme yetenigimiz var var.Kiskanmayin. Caqmur atmayin. Onu yetistiren Turkiye toplumuna vede kendini asma gayretlerine ve ailesine helal olsun. Biz yapsak yapsak futbol geyik muhabeti yapariz . Yeni acikladi. Elazig kurt kokeni ailesinin kaynagi. Bizim asimilasyonumuza bravo. Bravo boylesine yetenekli kurt kokenli bi sentez turkiye medyatik kisiligine

 5. aponun fino köpeği mehmet ali bırant aponun meclise girmesını istıyor sanırım o zaman apo mehmet ali bıranta tasmayı takar meclıs sıralarına tasmalı fınomuda getirdim der hadda dahada ilerisi söz aldığı zaman kursuye memet ali brant fıno köpeği ile çıkar önce onu tanıtır işte bemim sadık köpeğim diye ondan daha başka birşey beklenmez öcalanla bereber yamek yiyen vatan haini hitler köpeği

 6. arkadaslar nıye boyle yazıyosunuz ha ermnı ha yahudı o bu ulkeye omru boyunca hızmet etmıs turkıye gıbı gerı kafalı bı ılkeyı bıle daha ıyı bır zıhnıyet vermıs bırı zaten turkıyede kım olse ozellıkle buyuk ınsanlardan bırı hemen arkasında bır etıket yapıstırırlar adet olmus artık yanı ayıptır be ole bı ınsana boyle ıgrenc etıketler yapıstırmak pes dıyorum baska bı demıyorum…

 7. Türkiye yi türklere bırakmayacağız diyen sabetay (musluman yahudi)cıların basın koludur.son yazısında bile kurt-türk ayrımına destek verdiğini bilmenizde fayda var.hep birlikte göreceğiz ermeni mezarlığında yerini alacaktır.türkiyede bunlardan çok var.ecevitler koç ısmail cem abdi ıpekçi ….

 8. Bu memleketin ekmeğini yiyip,suyunu içip bu ülkenin aleyhine çalışan insanların , ırkı dini ne olursa olsun lanet olsun , Allahın gazabı üzerlerine olsun , aynı şekilde ırkı dini ne olursa olsun bu memleket için , Türkiye için , hepimiz için çalışan dürüst insanlarında her zaman Allah yardımcısı olsun ,yolları açık olsun.

 9. Cok dogru soylemis Sayin Birand … Anadolu topraklari calinmis, zorla alinmis topraklardir bana gore . Var mi aksini soyleyen? Altin tepside mi sunuldu elinize? Ermenileri, Kurtleri , Araplari hain ilan ettiniz, neden? Kendi kulturlerini binlerce senedir yasadiklari topraklarda istedikleri gibi yasama arzularindan dolayimi? Simdi de gelmis bi aydin hakkinda neler yaziyorsunuz… Keske onun seviyesinde olabilseydiniz de herkes kardesce yasayabilseydi…

  • M.A.Brand basarili bir gazeteci olmasinin yani sira yasam icersinde ideallerin nasil elde edileceginin simgesidir .bunu en iyi basaran insanlardan biridir o.Sistemin her asamasinda hem elestirel hem destekleyici olmak bu dogrultuda bedel odemek gerektigini bilen biridir.O ne bir kominist olabilir ne tam nazist ,yada bir mücahit,o donemintemsilciligini en iyi yapabilecek Türkiyenin gelmis gecmis en iyi Kücük burjuva aydinidir

 10. Var aksini söyleyen. Bu topraklar çalınmamıştır atalarımızın kanıyla canıyla alınmıştır.bundan daha kıymetli bir bedel olamaz. anadolu türklerindir ve türklerin kalacaktır.

 11. Bizim töremizde ölünün arkasından konuşulmaz birandı tanıdığım kadarıyla milliyetçiliğin ve türkçülüğün düşmanı ermeni.kürt yahudi dostuydu öbür dünyada hesabını versin.

  • helal sana emre kardes oburlerine soyleyecek laf bulamiyorum o yasasaydi onlara layik laf bulurdu herhalde allah rahmet eylesin

 12. adam bugun genclik icin gelecek icin türkiye icin kalkip herseyi göze alarak tüm sorunlari tüm ciplakligiyla dile getirebildigi icin hain oldu…

 13. allah gunahlarini affetsin varisa ben bir vatandasi olarak durus hic givitmadan istedigini soran bir gazeteci ve aydin kisiydi duaya inanana yani allaha inanan birisi idi kokeni ne olursa olsun dualarim seninle M:A:Brand

 14. Ermeni kökenli kürt gazetecimiz ve aydınımızdır.Son derece başarılı bir insandır.Sahte fatura olayından 11 ay ceza almış olması TC yi ilgilendirir bizi değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.