Michigan Gölü

Sizlere ABD nin güzel yörelerinden biri olan Michigan Gölü fotoğraflarını ve burayla ilgili bilgileri baylaşaçağım, ABD’deki beş Büyük Göller’den biri.Michigan Gölü nerede?

ABD’nin kuzeyinde Mackinac Boğazı’yla Huron Gölüne bağlanır. Kuzey kısmı yılda dört ay kadar donan gölde şiddetli fırtınalara rağmen ulaşım canlıdır.

Büyük Göller içinde tamamı ABD’de olan tek göldür. ABD eyaletleri Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırlarındadır. Deniz seviyesinde 176 m yüksekte olan Michigan Gölü en derin yerinde 281 metredir ve 58.016 km² bir alana sahiptir. Uzunluğu 494 km, genişliği 190 km olan gölün kıyı şeridi 2.633 km boyunca uzanır.

Michigan Gölü adını, Michigan Eyaleti’nden değil tam tersi eyalet ismini bu gölden alır. Adının Anishinabe Kızılderilileri dilinde büyük su anlamına gelen Mishi-gami ‘den türediğine inanılır.

Michigan, ABD’de eyalet

Michigan Gölü, Kuzey Amerika’daki Büyük Göller’den biri

Büyük Göller  Kuzey Amerika’da Kanada-Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan ve 5 gölden oluşan göller grubuna denir. Burası dünyadaki en büyük tatlı su havzasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.